Fredagen den 22 mars 2019

Publicerad 2019-03-06

Varmt välkommen på en workshop i mental träning - dansare och föräldrar !


Den 23 mars annordnar föreningen i samarbete med dansskolan en workshop i mental hälsa där vi bjudit in en extern talare från Hjärnvilja, Maria Nilsson.

Maria Nilsson är en van och uppskattad föreläsare i dessa sammanhang. Där föreläsningen brukar varvas med skratt och tänkvärda ord. Hon kommer bland annat att prata om tävlingssituationer - hur vi kan tänka, hur vi kan ställa om och hur vi kan ge oss själva de bästa förutsättningarna att både må bra och lyckas.

"Att vara sitt absolut bästa jag när det väl gäller är en konst. Det är många parametrar som ska stämma för att vi ska stå överst på prispallen. I Hjärnviljas mentala träning står prestationsutveckling och välmående i fokus. Mental träning är en framgångsfaktor som lockar fram individens outnyttjade potential och skapar inre trygghet".

Besök gärna Hjärnviljas hemsida: http://www.hjarnvilja.se/hjarnvilja/

Tid: 23/3 kl.15.00-17.30 (möjlighet med frågor efter föreläsningen)
Plats: Kulturrummet, Vallentuna Bibliotek


Anmälan gör ni på Flex hemsida--> https://dans.se/shop/?org=dansflex&event=84576&info=1

Föräldrar är också välkomna att lyssna!

Workshopen är GRATIS för föreningens medlemmar!

Vi ser fram emot att träffa er alla, stora som små!

Hälsningar
Styrelsen Showdansföreningen Flex och Dansskolan Flex

PS.
Obs! Om ni anmält er och får förhinder måste ni avboka er plats senast 24h i förväg.
Vid utebliven avanmälan blir vi tyvärr tvungna att debitera 100 kr.