Fredagen den 3 februari 2023

Publicerad 2019-03-28

Workshop i mentalhälsa

Den 23 mars genomförde vi en föreläsning för alla föreningens medlemmar och föräldrar. Där över hundra barn och föräldrar deltog.

Showdansföreningen Flex startar under våren, tillsammans med Showdansskolan Flex, ett projekt för att stärka föreningens aktiva i deras självkänsla och mentala styrka. Först ut var en en workshop i mentalhälsa med Maria Nilsson som talare. 

Hjärnviljas syfte är att locka fram det bästa ur varje människa för att de själva och omvärlden ska få se vilken fantastisk energi och potential var och en av oss besitter. Vill ni komma i kontakt med henne i efterhand hittar ni hennes kontaktuppgifter här --> http://www.hjarnvilja.se/

Detta var även att samarbete tillsammans med Vallentuna kommun. Tusen tack att ni hjälpte oss göra det möjligt!
För mer information -->

https://www.vallentuna.se/fritid-och-kultur/nyheter-fritid-och-kultur/showdansforeningen-flex-startar-projekt-for-att-starka-medlemmarna/